ČO JE TO KYSLOSŤ U Extra Panenského Olivového Oleja?

0.2% prémiová kvalita

do 0,3% top trieda

0,3% do 0,8% Extra panenský olivový olej , kde môžu byť už zmesy olív z z EU alebo celeho sveta. Ale samozrejme nájdu sa aj výborné oleje s vyššou aciditou

0,8% do 2% Je zle, už to neni extra panenský, ale dáky ARO alebo LIDL CBA a ine ,,delikatesy,,

Všetko nad 2% sa klasifikuje ako lampový olej a je potrebná rafinácia oleja, chemická úprava oleja.

Prečo sa kyslosť olejov neuvádza na etikete ?

Kto ju neuvedie, asi vie prečo to robí...

Dávnejšie sa na štítkoch u olivových olejov, POZOR nie však u olejov panenských a extra panenských uvádzala kyslosť oleja. Spôsobilo to však zmätok ( z dôvodu neznalosti) medzi spotrebiteľmi a tak došlo k úprave zákona a už nie je povinnosť uvádzať kyslosť oleja na etikete. V prípade, ak výrobca chce na etikete uviesť aj kyslosť oleja, musí uviesť aj ďalšie hodnoty kvality oleja, ako : peroxidy, vosky atď. Preto aby výrobcovia nemuseli uvádzať ďalšie chemické parametre na etikete, začali označovať oleje ako : MILD, LIGHT, SUAVE, INTENSIVE atď čo vlastne označuje chuť oleja.

V každom prípade by ste mali vedieť, že ak natrafíte na takto označené olivové oleje, VŽDY sa jedná o RAFINOVANÉ (chemicky upravené olivové oleje ) OLIVOVÉ OLEJE, tej najhoršej kvality.

Ako a prečo stúpa kyslosť v olivových olejoch ?

Kyslosť oleja sa zvyšuje ak sú olivy vystavené nepriaznivým podmienkam. Pozrime sa, ako triglyceridy, čo sú hlavné zlúčeniny olivových olejov, môžu rozkladať a kaziť počas životnosti oleja.

Spočiatku sú triglyceridy chránené pred pôsobením kyslíka a atmosféry vo vnútri olív kožou olivy. Úplne zdravé olivy, ktoré sú ešte na strome majú kyslosť 0% a práve z týchto olív sa získavajú najkvalitnejšie extra panenské olivové oleje . Pri zbere olív zo stromu, začína proces degradácie ( prirodzený jav keďže dochádza k porušeniu ochrannej vrstvy, alebo kože olivy). Ak sa koža rozpadne, kyslík sa dostane do tela olív a začne rozkladať triglyceridy, takže následne začne stúpať kyslosť. Koža, chrániaca olivu, môže byť porušená z mnohých dôvodov: od uhryznutia škodcov, krupobití, padania na zem, pri preprave v prívesoch, pri zlom spracovaní atď. Po zbere olív zo stromu, začína proces degradácie ( prirodzený jav keďže dochádza k porušeniu ochrannej vrstvy, alebo kože olivy).

Preto oleje z najkvalitnejších a najzdravších olív ktoré sú čerstvo obraté zo stromu a rýchlo spracované budú mať nízku kyslosť.

Aj pri zlom spracovaní kvalitných olív dochádza k zvyšovaniu kyslosti. Preto je veľmi dôležité ako sa olivy spracovávajú, v akom čase po zbere a ako je olej následne skladovaný atď.

Nízka kyslosť v panenských olejoch nám indikuje, že oleje boli vyrobené z najzdravších a najkvalitnejších olív, boli rešpektované všetky optimálne podmienky v procese spracovania a skladovania.